Zamknij

Co to jest HTML?

Pojęcie HTML jest jednym z najczęściej spotykanych w poradnikach oraz serwisach internetowych, które poświęcone są programowaniu, tworzeniu stron internetowych oraz ich obsłudze. Początkujący użytkownicy internetu oraz osoby, które poszukują w nim swojego miejsca, mogą zastanawiać się, o co właściwie chodzi z tym całym HTML. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy tekst, w którym wyjaśniamy znaczenie tego pojęcia oraz pokazujemy, gdzie HTML jest wykorzystywany na co dzień. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

Czym jest HTML? – definicja

Skrót HTML pochodzi od angielskiego wyrażenia HyperText Markup Language. Jest to język programowania, który na co dzień wykorzystywany jest do tworzenia stron internetowych. Uznawany jest za jedną z trzech standardowych technologii internetowych, wspólnie z CSS i Javascript. Język HTML to także język znaczników, dzięki czemu spełnia określone funkcje. Poza samym tekstem, dokumenty zawierają również informacje, które dokładniej go opisują. Są one wplatane w stronę internetową za pomocą dedykowanych znaczników. W ten sposób powstają między innymi nagłówki, formularze, akapity oraz pliki multimedialne i graficzne. W przypadku tego języka, znaczniki występują w pracach wg oznaczeń.

Język HTML swoje początki miał w roku 1980 i wiązało się to z działalnością fizyka Tima Bernersa-Lee, który stworzył pierwszy projekty hipertekstowy – Enquire. Później na bazie tego powstały WWW. W 1990 fizyk ten wspólnie z Robertem Caillau zaprezentowali przeglądarkę internetową WorldWideWeb (W3) opartą o hipertekstowe systemy. Rok później powstała specyfikacja pierwszej wersji HTML z 22 znacznikami. Następnie język i znaczniki ewoluowały, a obecnie mamy do czynienia z wersją HTML 4, w której znajduje się aż 13 znaczników z pierwotnej listy.

Jakie znaczniki HTML należą do najczęściej wykorzystywanych?

Lista znaczników języka HTML jest rozbudowana, ale znajdują się w niej te, które wykorzystywane są stosunkowo najczęściej. Poniżej ich lista:

  • HTML – odpowiada za otwieranie dokumentu (<html></html>);
  • META TITTLE – zawiera w sobie tytuł strony, który później widoczny jest w wynikach wyszukiwania organicznego (<tittle></tittle>;
  • HEAD – opisuje najważniejsze informacje o dokumencie i jego nagłówek (<head></head>);
  • H1-H6 – to zakres możliwych do stworzenia nagłówków w dokumencie z podziałem na ich hierarchię (dla H1: <h1></h1>
  • BODY – oznacza główną treść danego dokumentu i zawiera w sobie inne znaczniki (<body></body>)
  • A – znacznik hiperłączy, który pozwala na przechodzenie do innych serwisów z poziomu dokumentu (<a href=””></a>)
  • B i STRONG – znaczniki odpowiadające za pogrubienie fragmentów tekstu w dokumencie (<b></b> oraz <strong></strong>)

Do czego wykorzystywany jest język HTML?

Język programowania HTML jest jednym z podstawowych, który wybierany jest przez początkujących programistów, ale niezbędny jest również doświadczonym profesjonalistom. Jego atutem jest prostota, ponieważ podstawowa strona może zostać stworzona już w notatniki, a wszystko zależy od zawarcia w dokumencie niezbędnych komponentów. Wyróżnia się 5 podstawowych komponentów języka HTML i są to: znaczniki (z ich atrybutami), referencje znakowe, deklaracja typu dokumentów, typy danych oraz odwołania w postaci encji).

Język HTML z powodzeniem wykorzystywany jest do tworzenia stron internetowych, wizytówek, czy blogów. Może posłużyć również do kreacji podstawowych aplikacji webowych. Dzięki niemu możliwe jest hierarchizowanie oraz budowa poszczególnych elementów dokumentu tekstowego, w tym zaznaczanie akapitów, nagłówków, pogrubienie tekstu, czy też wstawianie materiałów multimedialnych do jego struktury.

10 września, 2021 In Programowanie