Zamknij

Co to jest Javascript, popularne frameworki, aplikacje

Osoby, które interesują się tworzeniem stron internetowych lub podstawami programowania, mogą trafić na taką nazwą jak Javascript. Bardzo często musimy również pobrać odpowiednie wtyczki lub otrzymujemy informacje, że do uruchomienia danej aplikacji lub strony niezbędna jest obsługa tego narzędzia. Przygotowaliśmy dla Was krótki tekst, w którym przybliżymy czym jest tajemniczy Javascript oraz jakie ma popularne frameworki i aplikacje. Zapraszamy do lektury.

Czym jest Javascript?

Według prostej definicji, Javascript to nic innego jak jeden z języków programowania. Dzięki niemu możliwe jest wdrażanie w serwisach internetowych bardziej skomplikowanych i zaawansowanych elementów, które służą do dynamicznej zmiany treści w czasie rzeczywistym oraz odtwarzania grafik i animacji 2D/3D, materiałów wideo, czy też map interaktywnych. Ponadto dzięki temu językowi, możliwe jest również wyświetlanie statycznych informacji, na przykład tekstów i tabel. Język Javascript należy do grona standardowych technologii internetowych, między innymi obok CSS i HTML, z którymi współpracuje i najczęściej nakłada się wzajemnie na stronach. W prostym tłumaczeniu, Javascript jest skryptowym językiem programowania, który na co dzień odpowiada za kontrolowanie multimediów, animację obrazów i materiałów wideo oraz dynamicznych części serwisów internetowych. Według szacunków, obecnie około 95% stron internetowych korzysta z funkcjonalności Javascript, w tym również Facebook, YouTube i Google. Język powstał w połowie lat 90., a jego twórcą jest Brendan Eich.

Jakie są najpopularniejsze frameworki Javascript?

Jak każdy język programowania, Javascript posiada również swoje frameworki. Alternatywnie nazywa się je również platformami programistycznymi i są to szkielety, w oparciu o które buduje się aplikacje. Framework odpowiada za definiowanie struktury i mechanizmu działania aplikacji, a także dostarcza programistom niezbędnego zestawu komponentów, dzięki którym może ona działać.

Do najpopularniejszych frameworków Javascript należą:

  • React.js – elastyczne i wydajne narzędzie, dzięki któremu tworzy się interfejsy webowych aplikacji. To front-endowe rozwiązanie, z którego korzystają m.in. Netflix, Walmart i PayPal.
  • Vue.js – kolejny popularny framework,, który służy do konstruowania interfejsu użytkownika. Posiada jednak mniejszą bibliotekę niż React oraz może być bardzo intuicyjny w obsłudze. Jest bardzo popularny na rynku chiński i korzystają z niego m.in. Baidu i Alibaba.
  • Angular – framework ten powstał wcześniej niż dwa wcześniej wymienione, dzięki czemu cechuje się dużą dojrzałością. Dzięki niemu buduje się webowe aplikacje w modelu single-page. Ta platforma programistyczna została stworzona i wciąż jest użytkowana przez Google.

Javascript a tworzenie aplikacji

Język programowania Javascript doskonale sprawdza się przy tworzeniu aplikacji webowych i korzystają z tego zarówno najwięksi gracze na rynku oraz programiści, którzy tworzą startupy lub aplikacje na własny użytek. Do tworzenia aplikacji wykorzystuje się popularne frameworki. Oprócz wspomnianych wcześniej już React.js, Vue.js i Angular, dużą popularnością cieszą się również: Preact, Svelte, Node.js, Backbone.js, Express.js, Meteor i Ember.js. Oczywiście to tylko wybrane przykłady, a narzędzi do tworzenia aplikacji w ramach Javascript jest znacznie więcej.

10 września, 2021 In Programowanie