Zamknij

Co to jest PHP? (do czego używamy, jakie są wersje)

Osoby, które zainteresują się tworzeniem i pozycjonowaniem stron internetowych mogą zwrócić uwagę na pojawiający się w artykułach i poradnikach skrót PHP. W tym tekście postaramy się wskazać na to, czym jest PHP i w jakich sytuacjach wykorzystywany on jest w codziennym życiu i pracy na stronach internetowych. 

Co to jest PHP? 

Skrótem PHP określa się skryptowy język programowania, który najczęściej wykorzystywany jest właśnie przy tworzeniu stron internetowych. Język ten wyróżnia się przede wszystkim swoją prostotą użytkowania, mimo, że posiada również wiele zaawansowanych możliwości, z których korzystają profesjonaliśmy. Według aktualnych szacunków, nawet do 80% wszystkich stron internetowych korzysta właśnie z funkcjonalności języka programowania PHP. Jest to skrót od angielskiego wyrażenia “Personal Home Page”. Język ten składa się z zestawu skryptów, które zostały zaprojektowane w 1994 roku przez Rasmusa Lerdorfa. Pierwotnym celem powstania tego języka była chęć monitorowania ruchu użytkowników, którzy trafiali na stronę internetową autora. Oczywiście przez lata skrypty ewoluowały i były łączone z innymi funkcjonalnościami, dzięki czemu powstał pełnoprawny język PHP, który wykorzystywany i aktualizowany jest do dziś. 

Atutem języka programowania PHP jest to, że pracuje on po stronie serwera, czyli należy do grupy “server-side”. W związku z tym serwery muszą obsługiwać język PHP, aby można było na nim zamieszczać takie strony internetowe lub tworzyć na nim aplikacje. Do zalet tego języka zalicza się między innymi umiejętność zarządzania dużą ilością zgromadzonych danych, a także współpraca skryptów z bazami danych, w tym SQL. Język PHP jest projektem Open Source, czyli ogólnodostępnym.

Do czego używamy PHP?

Język programowania PHP wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia stron internetowych, aplikacji webowych oraz do obsługi baz danych po stronie właścicieli serwisów internetowych. Najnowsze wersje tego języka cechują się dużą wydajnością, dlatego wciąż są bardzo popularne i należą do pierwszych wyborów użytkowników. 

Język PHP bardzo często wykorzystywany jest do wspomagania tworzenia dynamicznych serwisów internetowych, na przykład forów lub stron z formularzami kontaktowymi. Można go znaleźć zarówno na małych stronach www, w grach, czy też w witrynach korporacyjnych. Wszędzie tam ma swoje zastosowanie. Warto wspomnieć, że z języka PHP korzystają między innymi takie serwisy jak Facebook, WordPress, Wikipedia oraz aplikacja WhatsApp. 

Jakie są dostępne wersje PHP?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka wersji języka programowania PHP, który dystrybuowany jest w modelu Open Source. Najnowsza z nich to PHP 8, który swoją premierę miał 26 listopada 2020 roku. Prace nad tą wersją trwały kilka lat. Obecnie bardzo często wykorzystywane są również wersje PHP 7 i PHP 6 z dostępnymi aktualizacjami. Najnowsza z aktualizacji PHP 7 miała miejsce 29 lipca 2021 roku, kiedy to w ręce użytkowników trafiła wersja 8.0.9, która jest kolejnym ułatwieniem w codziennej pracy, nie tylko dla programistów i profesjonalnych administratorów stron internetowych. 

Użytkownicy wciąż mogą korzystać ze starszych wersji języka PHP wraz z ich aktualizacjami, co również jest dużym atutem tego języka programowania.

10 września, 2021 In Programowanie