Zamknij

Sklep oparty o Prestashop

Osoby, które interesują się branżą e-commerce, a także posiadają lub mają w planach prowadzić własny sklep internetowy, mogą spotkać się z takim narzędziem jak Prestashop. Warto zwrócić uwagę na to, czym ono jest oraz w jaki skuteczny sposób można wykorzystać je do tworzenia własnego e-commerce. Zapraszamy na krótki materiał poświęcony Prestashop i sklepom, które na nim powstają. 

Prestashop – co to jest?

Narzędzie Prestashop to jeden z najpopularniejszych skryptów na rynku, które służą do prowadzenia sklepu internetowego. Jest to darmowe narzędzie, dzięki czemu stale zyskuje na znaczeniu na rynku, a wokół niego zbudowała się już liczna i aktywna społeczność użytkowników. Dzięki Prestashop możliwe jest założenie sklepu internetowego bez zaawansowanej wiedzy w zakresie programowania, dzięki czemu jest to rozwiązanie zarówno dla początkujących oraz bardziej zaawansowanych technologicznie właścicieli sklepów. Z Prestashop korzystają nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale również marki o globalnym zasięgu, np. Decathlon. 

Platforma stale się rozwija, dzięki czemu każdego roku użytkownicy mogą liczyć na aktualizacje. Ponadto jest również bardzo intuicyjna pod kątem optymalizowania jej treści na potrzeby SEO i zwiększenia zasięgu w ramach bezpłatnych wyników wyszukiwania. Mimo, że jest to bezpłatne narzędzie, to ma zastosowanie w wielu sytuacjach. Prestashop może posłużyć do postawienia prostego sklepu online, a także do budowy bardziej zaawansowanych i wielopoziomowych sklepów typu multistore. Atutem tego rozwiązania jest ich późniejsza obsługa za pomocą jednego panelu administratora. 

Zalety i wady Prestashop

Jak każdy skrypt do budowy sklepów online, Prestashop posiada również swoje wady i zalety, z którymi warto zapoznać się jeszcze przez jego wyborem. Zacznijmy od zalet, ponieważ jest ich zdecydowanie więcej. Narzędzie jest w darmowe, dzięki czemu pozwala obniżyć koszty stałe prowadzenia biznesu online, co może być kluczowe dla początkujących przedsiębiorców, którzy dysponują ograniczonym kapitałem na start. Jeżeli jednak planujecie budowę bardziej zaawansowanych sklepów, to możliwe, że będziecie chcieli skorzystać z dodatkowych funkcjonalności, szablonów, czy też mapki z lokalizację. Są to usługi dodatkowo płatne wg cennika Prestashop. Docelowo narzędzie dystrybuowane jest w modelu open source. 

Kolejną zaletą jest możliwość tworzenia kont o różnych uprawnieniach w sklepie, dzięki czemu każdy z pracowników będzie miał uprawnienia zgodne z jego zakresem obowiązków. Sklepy stawiane na Prestashop są w pełni dostosowane do potrzeb urządzeń mobilnych, dzięki wykorzystywaniu w narzędziu responsywnych szablonów. W każdej chwili można je w sposób intuicyjny i szybki zaktualizować, co ułatwia zarządzanie e-sklepem. Przedsiębiorcy mogą również korzystać z dodatkowych funkcji, w tym opcji dodawania kodów rabatowych, opinii i komentarzy od klientów, a także wysyłki newslettera i stosowanie szybkich płatności elektronicznych. To tylko wybrane zalety, które wiążą się z korzystaniem skryptu Prestashop do budowy sklepów internetowych. 

Wśród ewentualnych zalet klienci wskazują na konieczność ponoszenia opłat za dodatkowe funkcjonalności oraz liczne poprawki, które pojawiają się w skrypcie i wymagają jego aktualizacji. Narzędzie to może być również trudniej skalowalne w przypadku większych sklepów, ale powinno w zupełności zaspokoić potrzeby małych i średnich sklepów oraz ich wymagających właścicieli. 

10 września, 2021 In Open Source, Sklepy internetowe