Zamknij

Sklep oparty o WooCommerce

Branża e-commerce bardzo dynamicznie się rozwija, a wpływ na to ma między innymi pandemia koronawirusa, która sprawiła, że jeszcze więcej klientów zaufało zakupom online. To sprawia, że wielu przedsiębiorców myśli o przejściu do sieci lub też o założeniu własnego sklepu internetowego. Wówczas mogą spotkać się z technologią WooCommerce. Czym ona jest i jak może być wykorzystywana przy tworzeniu sklepów online? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym opiszemy Wam narzędzie WooCommerce i potencjał jego wykorzystania w branży e-commerce.

WooCommerce – co to jest?

WooCommerce to dedykowana wtyczka e-commerce, która została stworzona w celu zakładania na platformie WordPress sklepów internetowych. Wtyczka ta jest bardzo intuicyjna i bez problemu integruje się z główną platformą. To znane rozwiązanie, ponieważ sama platforma WordPress jest najpopularniejszą platformą do tworzenia stron internetowych. Dzięki temu, szacuje się, że obecnie sklepy online oparte o WooCommerce stanowią około 30% całego rynku.

Wtyczka pozwala Wam na prowadzenie sprzedaży produktów w przestrzeni online, administrowanie sklepem oraz na wiele modyfikacji. Dzięki temu, powstały sklep jest w pełni dopasowany do Waszych potrzeb. Sklep oparty o WooCommerce może posiadać w asortymencie produkty cyfrowe (np. ebooki, szkolenia itp.) oraz produkty fizyczne. Z powodzeniem zorganizujecie w nich płatności oraz sposób wysyłki. Dużym atutem jest to, że WooCommerce dostępne jest w języku polskim, a jego obsługa jest prosta. Z poziomu platformy dodaje się produkty, opisy produktów, zdjęcia, ceny, a także definiuje ich parametry. Sklepy oparte o WooCommerce posiadają również funkcję koszyka.

Jakie wady i zalety ma WooCommerce?

Jak każde narzędzie do tworzenia sklepów internetowych, WooCommerce ma swoje wady i zalety. Największą z zalet jest oczywiście to, że w podstawowej wersji jest to rozwiązanie bezpłatne. Dopiero po dodaniu dodatkowych funkcjonalności, na przykład: obsługi płatności, integracji z social media i opiniami, integracji z kurierami, czy też rozbudowanych promocji, obowiązuje dodatkowa opłata. W związku z tym rozwiązanie to doskonale sprawdza się nie tylko wśród średnich i dużych sklepów, ale również wśród osób, które dopiero rozpoczynają swój biznes e-commerce. Do zalet warto również dopisać intuicyjny w obsłudze panel administracyjny, a system stale jest rozwijany i co jakiś czas dodawane są nowe możliwości. Bez trudu sklep taki zostanie zintegrowany z SEO a klienci robiąc zakupy, nie muszą rejestrować swojego konta. Przedsiębiorcy mogą korzystać z setek darmowych rozszerzeń i wzorów sklepów, dzięki czemu postawienie biznesu online jest jeszcze prostsze.

Wśród głównych wad wtyczki WooCommerce jest to, że ma ona pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie jest to indywidualna platforma sklepowa, a tylko wtyczka. Twórcy WooCommerce nie gwarantują klientom również bezpośredniego wsparcia technicznego, a przy prowadzeniu sklepu wymagany jest zakup hostingu. Przy dużej liczbie produktów, zarządzanie sklepem może być nieefektywne, a wiele dodatków i funkcjonalności jest płatnych. To największe wady, które wymieniają właściciele sklepów online oraz eksperci.

18 października, 2021 In Programowanie