Zamknij

Strona internetowa na WordPress

Jeżeli interesujesz się budową stron internetowych lub dopiero masz zamiar stworzyć swój pierwszy serwis, to w internetowych poradnikach na pewno spostrzegł nazwę WordPress. Jest to jedna z najpopularniejszych na świecie platform do stawiania stron internetowych, która z powodzeniem wykorzystywana jest przez małe firmy oraz dużych graczy na rynku. Zapraszamy do zapoznania się z lekturą tekstu, gdzie przybliżymy WordPressa osobom, które jeszcze mało o nim wiedzą. 

Czym jest narzędzie WordPress?

Tak jak już wspomnieliśmy, WordPress to popularna platforma do budowania i edytowania stron internetowych, czyli zarządzania ich treścią. W ostatnich latach zyskał on znaczną popularność, choć na początku wybierany był przede wszystkim przez blogerów. Obecnie na WordPressie stawia się większość współczesnych sklepów e-commerce i stron internetowych. WordPress to system CMS (system zarządzania treścią), który cechuje się prostotą i bardzo intuicyjną obsługą, dlatego wybierany jest zarówno przez początkujących oraz doświadczonych w sieci i technologii przedsiębiorców. 

Do korzystania z platformy WordPress nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza w zakresie kodowania. Wystarczy zainwestować w domenę oraz hosting, gdzie zainstalowane zostaną pliki pobrane ze z oficjalnej strony platformy. Po prawidłowej instalacji, można przejść do panelu administratora i zacząć budowanie własnej strony. Cały proces przebiega na zasadzie implementacji odpowiednich wtyczek i motywów, których w bibliotece WordPressa jest naprawdę dużo. Dzięki temu bez trudu można dopasować widok strony internetowej do swoich indywidualnych potrzeb. To elastyczność, którą doceniają nawet najbardziej wymagający klienci i profesjonaliści. 

Różnica między WordPress.org i WordPress.com

Użytkownicy mogą poczuć się lekko zakłopotani, ponieważ w sieci znajdą WordPress dostępny na dwóch domenach z końcówkami .org i .com. Czym one się różnią? Przede wszystkim wersja dostępna na WordPress.com to klasyczna platforma blogowa, gdzie można stawiać proste blogi, jednak uniemożliwia ona postawienie bardziej zaawansowanych serwisów internetowych, czy też sklepów online. Blogi te zakończone się na domenę wordpress.com, a możliwość wstawienia własnej domeny kosztuje rocznie 99$. 

Pod kątem budowania stron internetowych wybierana jest WordPress.org, gdzie znajduje się pakiet bezpłatnych plików. Do ich instalacji niezbędne jest wcześniejsze wykupienie domeny i serwera, a następnie ich konfiguracja. Kolejnym krokiem jest pobranie WordPressa i posiada się już własną stronę, gdzie można dodawać wtyczki i motywy, a także treści i nimi zarządzać. Już na tym etapie klienci mogą skorzystać z kilku podstawowych wersji szablonów stron, dzięki czemu budowa prostych stron internetowych będzie jeszcze szybsza. 

Zalety budowania stron internetowych na WordPressie

Według szacunków, obecnie około 42% treści internetowych znajduje się na WordPressie. Daje to około 455 milionów indywidualnych stron www. Obecnie platforma umożliwia korzystanie z 4 000 darmowych motywów i z aż ponad 54 000 darmowych wtyczek. Te liczby muszą robić wrażenie. Dlaczego WordPress jest aż tak popularny? Przede wszystkim jest to platforma bardzo intuicyjna w obsłudze i funkcjonalna, dzięki czemu bez trudu spełni oczekiwania nawet wymagających klientów. Można stawiać na niej zarówno proste strony internetowe oraz bardziej rozbudowane serwisy, czy też sklepy e-commerce. Jest w pełni responsywna na urządzenia mobilna oraz łatwa i skuteczna w pozycjonowaniu, co również jest dużym atutem. To właśnie sprawia, że warto pomyśleć o własnej stronie internetowej na WordPressie.